Anne Sütünün Faydaları

Anne Sütünün Faydaları, ve yararları Anne sütü bebeği hangi hastalıklardan koruyor, Çocuğunuz doğduktan sonraki aşamada anne ve babaların yapması gereken önemli görevler yer almaktadır. Bunlardan en önemlisi bebeğinizin sağlığıdır! Bebeğinizin sağlığını nasıl korursunuz yada koruyabilirsiniz.

Hal böyle olunca anne için önem dolu görevler başlamaktadır, bunlardan birtanesi de süt hazmının fazla olabilmesi için kendisine süt yapıcı besinleri tüketmesi, bebeği binbir türlü hastalıklara karşı daha güçlü ve sağlam yapmaktadır.

Anne Sütünün Yararları

Anne sütü bir bebek üzerindeki en önemli etkenlerden bir tanesi olmaktadır. Yeni doğan bebeklerin iyi bir bağışıklık kazanması, birçok farklı sağlık sorunlarından korunması her zaman en önemli etkilerden bir tanesi olmaktadır.

Diğer ek gıdalara oran ile ya da hazır sütlere oran ile anne sütü incelenecek olur is arada kıyaslanamayacak kadar fark meydana gelecektir. Bu mucizeler sayılacak olur ise tabi ki de saymak ile bitmeyecek kadar fazla olmaktadır. Süt içerisinde yer alan;

Karbonhidratlar
Mineraller
Vitaminler

Proteinler bakıldığı zaman hiçbir dışarıdan alınan gıda ile bir olmamaktadır. Yapılan araştırmalara göre şu an anne sütünün yerini alan bir ilaç ya da farklı bir madde daha yeryüzü üzerinde yer almıyor.

Anne sütünün bebek üzerinde olan faydaları incelenecek olur ise bunlar;

anne sütünün eşsiz faydaları
anne sütü

Anne Sütü Faydaları Saymakla Bitmez Obeziteyi Önlüyor!

Anne sütünde yer alan protein ve yağ oranı bir hayli yüksek olmaktadır. Bu bebekler üzerinde doygunluk hislerinin bir hayli yeterinde olmasına yardım eder. Gerekli olan vitamin, mineral ya da protein karbonhidrat gibi besinlerin temelini  almaları bebeklerin obez olma durumlarını ortadan kaldırmaktadır.

Prematüre olan bebeklerin normal bebeklere oran ile daha çok ihtiyaçlarının olması da yine yeteri kadar almalarından dolayı bebeklerin normal boyutlara daha hızlı bir şekilde erişmelerine yardım ediyor.

Anne Sütü Faydaları Enfeksiyonlardan Korur

Anne sütünde yer alan vitaminler bu durum karşısında bir hayli önemli rol oynamaktadır. Birçok mikro organizmalara karşı bağışıklıkları olması ve onları öldürücü yapıda olmaları annelerinden alınan sütler ile bebeklerin daha rahat korunmasına yardımcı olmaktadır. Özellik ile ilk dokuz ay boyunca annelerini emen bebeklerin enfeksiyon gibi hastalıklar ile pek karşılaşmadıkları gözlenmektedir.

Alerjik Hastalıklara Karşı Savunur

Annelerden ilk günlerde gelen süte kolostrum adı verilir. Bu sütün içerisinde yer alan değerler bebeklerin birçok alerjik durumlara yakalanmadan kurtulmalarına yardım eder. Yararlı olan bakteriler ile bu süt içerisinde ilerleyen zamanlarda oluşan olgun süte göre daha fazla olması dikkatleri çekiyor. Bu durum bebeklerin bağırsaklarının kaplanmasını ve ilerleyen zaman dilimlerinde dahi korunmalarına büyük oran ile etki etmektedir.

Q Seviyeleri Bir Hayli Yüksektir.

Anne sütü alan bebekler normal bebeklere oran ile daha zeki oldukları dikkatleri çekmektedir. Bu durumun ana nedeni tabi ki de içerisinde yer alan etmenler olmaktadır. Özellik ile de prematüre olan bebekler eğer annelerini emmeleri gereken zaman dilimler kadar emer iseler normal düzeylere oldukça rahat ve hızlı bir şekilde gelebileceklerdir.

Böbreklerde Ek Yük Oluşturmaz Bebeklerin iç organlarının daha çok taze olması kendilerini korumaları konusunda zorluk çekmelerine neden olmaktadır.

Fakat kolostrum adı altında ola süt bağırsak hareketlerin normale oran ile daha hızlı olmasını sağlar. Bu durum da böbrek içerisinde ek bir yük olmasına izin vermeden bebeklerin sindirmelerine ve rahat bir boşaltım yapmalarına yardım eder.

Anne Sütü Psikolojik Destek Sağlar

Anne sütü faydaları he zaman hazır halde bulunur ve asla zaman kaybı gibi bir durum olmadan bebeklerin temel besin ihtiyaçlarını karşılamalarına imkan sunulur. Diğer ek gıdalar gibi hazırlama durumları ile vakit kaybı olmadan bebeklerin karınlarının doyuruluyor olması daha sağlıklı  bireyler meydana gelmesine yardımcı olacaktır. Ağlamak zorunda kalmadan karınlarının doyuyor olması onlar için en önemli etkenlerdir.

Ağız Temizliğinde Etkilidir
Bebeklerin ağızlarını temizlemek nerede ise imkansızdır. Bu durumlar ile mikrop kapmaları ya da ağı içerisinde bakteri olması mümkün olabilir. Fakat annelerin sütü bu durumlara karşı da gerekli önlemleri alarak bu durumların olmasına engel olmaktadır.

Anne Sütünün Faydaları Arasında Hazımsızlığı Giderir
Bebeklerin boşaltım ve sindirim sistemleri bir hayli gelişim konusunda yetersiz olmaktadır. Bu anlarda bebeklerin yedikleri ve içtikleri bir hayli önemli olmaktadır. Anne sütü içerisinde her ne kadar yağ protein ya da karbonhidrat gibi her şey yer alsa bile her durumdan yeteri kadar yer alması bebeklerin hazımsızlık sorunu yaşamalarına engel olur.

Büyüme Faktörünü Etkiler
Anne sütü bebeklerin kemik gelişimlerin de bir hayli etki edecektir. Bundan dolayı ne kadar uzun süre bebekler ile anne sütü bir arada olur ise bebeklerin gelişimleri de ona göre bir hayli iyi olacaktır. youtubeden izlemek için link: https://www.youtube.com/watch?v=gXk3dNk2qgM

(Visited 43 times, 1 visits today)